Понедельник, 18 Июнь 2018 19:12

Чисто по-нашому: у Станіславі немає вивозу сміття, а в Щасливцевому навіть баки людям видали

Автор  Альона ГРЕБЕНЮК
Чисто по-нашому: у Станіславі немає вивозу сміття, а в Щасливцевому навіть баки людям видали фото з сайту ecomapa.gov.ua

Тема збору та утилізації побутових відходів гостра для багатьох населених пунктів і вирішують її хто як може. Десь в Україні вже перетворюють непотріб на джерело енергії (на Івано-Франківському полігоні збирають звалищний газ і виробляють з нього електроенергію), десь впроваджують окремий збір сміття, а є села, в яких взагалі не організовано вивіз відходів населення. 

ВИДОВИЩНІ КРАЄВИДИ – В ПАКЕТАХ ТА ПЛАСТИКУ

Як з’ясувалося, серед таких – село Станіслав Станіславської сільської об’єднаної територіальної громади Білозерського району Херсонщини. Це підказав наш читач.

За словами Івана, в їх населеному пункті вже давно немає організованого збору сміття. Тож, люди виходять із цього в міру своєї культури і відповідальності: одні спалюють непотріб, органічне заривають у відведеному місці на подвір’ях, рідше люди вивозять сміття на полігон за селом. А деякі взагалі не переймаються – викидають непотріб деінде, переважно у балки (на фото зверху). Відтак, видовищні краєвиди - в пакетах і пластику. І всю цю гидоту під час дощів зносить в Дніпро-Бузький лиман.

Невже це правда, що в селі немає організованого збору сміття? З таким питанням ми звернулися до голови Станіславської ОТГ Володимира Желуденка.

«На жаль, це так, - підтвердив керівник. – Але найближчим часом цю проблему ми вирішимо. В комунгоспі немає спеціальної техніки для збору сміття. І грошей на закупку транспорту – теж. Але з’явилася можливість виправити ситуацію. Нашій громаді мають дати інфраструктурну субвенцію із держбюджету. За ці гроші ми хочемо купити трактор. Думаю, що цього місяця гроші вже будуть. Минулого тижня я був в Мінрегіоні й відвіз замовлення. На комісії начебто погоджено наші проекти».

За словами голови ОТГ, вивозу сміття немає вже дуже давно, з радянських часів. Але полігон для твердих побутових відходів є. І люди мають самостійно вивозити туди сміття.

Ключове слово «мають»… Спробуй, втлумач це людям.

До того ж, не кожний сільчанин має в господарстві транспорт, щоб вивозити непотріб. І як бути одиноким пенсіонерам? Дивно, що всі ці роки ні місцева, ні районна, ні обласна влада не змогли вирішити здавалося б не таке вже й грандіозне питання.

До речі, свідомих жителів Станіславу вже настільки дістала сміттєва проблема села, що вони звернулися до Міністерства екології за допомогою Інтерактивної мапи сміттєзвалищ - ecomapa.gov.ua. «Найдивовижніший краєвид Херсонщини, але майже всі схили яружно-балкової системи в Станіславі вкриті сміттям. Місцеві мешканці тачками возять і викидають сміття на край вулиці, де починається балка», - пишуть у відчаї люди.

У КОЖЕН ДВІР – ОСОБИСТИЙ КОНТЕЙНЕР

Але не всі села Херсонщини живуть у кам’яному столітті. Наприклад, на території Щасливцевської сільради Генічеського району цього року покращили систему збору твердих побутових відходів. Як повідомляє сайт  сільради arabat-rada.gov.ua, зміни у вивозі ТПВ впроваджено на вулиці Миру у селі Щасливцево та на всіх вулицях села Генічеська Гірка.
Контейнерні майданчики прибрали, щоб люди складали побутові відходи у власний контейнер на подвір’ї та в певний день виставляли його на вулицю, де сміття з нього забирає сміттєвоз.
Новесенькі контейнери (на фото знизу) надали безкоштовно споживачам, які зареєстровані на території Щасливцевської сільради. Це як додаткова послуга КП «Комунсервіс». Тому ті ж споживачі, що вже мають договір на вивіз ТПВ, мають заключити до нього додаткову угоду. Ну, а хто зовсім ще не має договору, звичайно ж, повинен його укласти.
Контейнери надали людям у користування з умовою їх зберігання протягом  5 років. Якщо він буде пошкоджений за вини споживача, то має бути відновлений за його кошт.
Якщо споживач не зареєстрований на території сільради, то повинен такий контейнер придбати самостійно. Поки збирають сміття з таких баків 2 рази на день – вранці та увечері. Але згодом графік відкоригують.

Як пояснюється на сайті сільради, вирішено відмовитися від контейнерних майданчиків, тому що неконтрольоване скидання в них сміття, в тому числі обрізок дерев та будівельного сміття, призводить до швидкого їх перенаповнення (особливо влітку). А курортним населеним пунктам треба зустрічати туристів в охайності.

Та хіба це всі розуміють? Днями на сайті з’явилася така інформація: «На жаль, не всі мешканці привчені до чистоти та порядку. 12 червня на вулиці Азовській виявили правопорушника, який привіз повний трактор сміття та викинув його прямо посеред вулиці на місці минулого майданчика ТПВ. При цьому, чоловіку було видано, як зареєстрованому мешканцю, контейнер для сміття. До того ж, мешканцям дозволяється безкоштовно вивозити власним транспортом великогабаритні обсяги сміття (гілки, листя та побутові відходи) на тимчасовий майданчик ТПВ, який знаходиться за Щасливцевим».

РАЗ НА ТИЖДЕНЬ – ТО ЗАМАЛО

От спробуй, привчи народ до порядку! Деякі були б раді, щоб сміття організовано за гроші вивозили частіше, а когось не влаштовує ні платно, не самостійно безкоштовно на полігон.

Наприклад, як розповіла читачка із приміського Херсону селища Антонівка, в їх населеному пункті вивозять сміття лише раз на тиждень - і взимку, і влітку, коли більше сміття. І це дуже незручно. Адже за 6 днів накопичується забагато відходів, особливо після вихідних.

Влітку вже не знаєш, як його зберігати, поки не забере машина, щоб не роїлися мухи. Чужі голодні собаки і коти пробираються навіть в двори і розгризають пакети з відходами.

Тому деякі антонівці не чекають машину тиждень, а вивозять свій непотріб в зелену зону, утворюючи стихійні звалища. Туди звозять і будівельні відходи. Адже за таке сміття треба платити не по тарифу (10 гривень за один великий мішок чи пару пакунків для одного зареєстрованого в домі), а додатково.

Ваша оценка. Тема раскрыта на
(0 голосов)
 

Лента

Фоторепортаж